Z naszych wyliczeń wynika, że koszt życia we Włoszech dla jednej osoby dorosłej wynosi 5555.33 zł. Para mieszkająca wspólnie pod jednym dachem powinna być przygotowana na miesięczne wydatki rzędu 9124.39 zł.Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. 44.68% taniej niż w PL. zobacz wszystkie kraje. Ile kosztują wakacje w Wenecji? W tym momencie średnia cena za 7-dniowy wyjazd dla jednej osoby w 4-gwiazdkowym hotelu all inclusive w Wenecji wynosi 4100.10 zł. Ile kosztuje jedzenie w Wenecji? Przykładowo za fast fooda zapłacimy ok. 37.38 zł, za puszkę napoju Coca-Cola 13.31 zł, za Muzea we Włoszech za darmo nadal są więc w mocy, ale nie ma pewności, że w wysokim sezonie zawsze będzie to pierwsza niedziela miesiąca. O tym zadecydują sami dyrektorzy poszczególnych placówek. Opisane powyżej zmiany obowiązują już od listopada 2018 roku. Lista muzeów objętych programem EURUSD Osobiście bardzo czekam na okazję zakupu dolka za 1.07 jako zakończenia ostatniej korekty przed akumulacją. Dostaliśmy pierwsze oznaki złamania wzrostów w lokanym trendzie spadkowym, które sugerują baczne obserwowanie 1.07 jako dobrego punktu wymiany z euro i szukania shortów na parze w okolice 1:1 Osobiście bardzo czekam na okazję zakupu dolka za 1.07 jako zakończenia Na działce we Włoszech. Na szczęście nasze obawy rozwiały się w momencie, w którym usadowiliśmy się z winem przy stole przed przyczepą i rozpaliliśmy pierwszego grilla. Poczuliśmy się trochę jak na działce u dziadków czy też rodziców, a dokładniej jak na działce dalekiej włoskiej rodziny. Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy jak lirik lagu rohani satu satunya yang kuandalkan. Od 2002 roku walutą Włoch jest euro (1 euro = 100 eurocentów). Ku niepocieszeniu wielu obywateli euro zastąpiło lira włoskiego, który obowiązywał na terenie dzisiejszych Włoch już od średniowiecza. 1 euro = 4,20 zł Według wielu Włochów, wraz z odejściem lira, odszedł dobrobyt. Ceny wzrosły, a płace pozostały na tym samym poziomie. Kryzys coraz bardziej się pogłębia i można go odczuć zwłaszcza rozmawiając z mieszkańcami włoskiego południa, którzy z nostalgią wspominają dawne czasy kiedy to Italia była jednym z najpotężniejszych krajów świata. Również dla Polaków ceny we Włoszech są wygórowane. Nie każdy może sobie pozwolić na wyjście do restauracji lub spanie w hotelu. Hostele w miastach to koszt ok. 20 euro, campingi w sezonie ponad 10. Paliwo jest jednym z najdroższych w Europie (choć i tak już staniało), a o autostradach lepiej nie wspominać. Za odcinek z granicy austriackiej do Wenecji zapłacimy aż 17 euro! (parę lat temu było 11). Aby dojechać z Wenecji do Rzymu trzeba mieć w kieszeni dodatkowo 50 euro! Żywność najlepiej kupować w supermarketach. Najtańsze są oczywiście makaron i wino. W dobrej cenie znajdziemy również oliwę z oliwek czy ser mozarella. Najlepszy to ten mozarella di bufala, ale o tym w poście „Parę słów o włoskiej kuchni„. Warto pamiętać, że w większości barów i knajpek płaci się również za stolik. Ta sama kawa przy barze kosztuje 1 euro, a przy stoliku 2 ! No i mogą być problemy z płatnością kartą. Nawet jeżeli jest terminal, część małych sklepików twierdzi, że zepsuty 🙂 Przykładowe ceny we Włoszech Woda (1,5 l) – 0,30 EUR Ziemniaki (1 kg) – 1,50 EUR Bułki (1 kg) – 4,00 EUR Piwo (0,5 l) – 1,20 EUR Wino Chianti (0,75 l) – 4,50 EUR Spaghetti Barilla (500 g) – 0,70 EUR Oliwa z oliwek Monini (1 l) – ok. 5,00 EUR Mozarella (1 kg) – ok. 10,00 EUR Kawałek pizzy – 1,50 EUR Espresso – 1,00 EUR Cappuccino – 1,50 EUR Paliwo 95 (1 l) – ok. 1,70 EUR

ceny we włoszech 2018